Soğuğun kendini hissettirdiği kış aylarında, kombi ile tesisat bakımı ve petek temizliklerini yaptırmak ısı tasarrufu sağlamanın yollarından biri. Tesisat bakımı ve petek temizliği yaptırmanın bir çok faydası var. Bunların başında, kombi derecesini orta seviyelerde tutarak peteklerden maksimum ısı elde etmek, yani bir anlamda tasarruf etmek geliyor. Petek temizliği yaptırır iseniz, yüksek doğalgaz faturası bedelleri ödemekten kurtulabilirsiniz.

Kalorifer tesisatları su le çalışan kapalı devrelerdir. Bu nedenle, sistemin içinde sürekli dolaşan suyun etkisi ile, borular kir, pas, yağ, atık maddeler ve çamur gibi kalıntılar ile dolmaya başlar. Kireç tabakası borulara yapışarak, borunun çapının azalmasına ve ısı iletiminin zorlaşmasına neden olur. Bunun sonucunda, kombi ısısını ne kadar yükseltseniz de, ortam istenen ısı seviyesine ulaşmaz. Bu da artan doğalgaz faturası anlamına gelir. Bu sorunları yaşamamak için en az 2 senede bir petek bakımlarınızı yaptırmanız önerilir.

Petek bakımı için eskiden klasik ve zor yöntemler izlenmekte idi. Petekler bulundukları yerden tek tek sökülerek, basınçlı sui le boruların içindeki kalıntılardan kurtulmaya çalışılıyordu. Günümüzde bu yöntem yerine petek temizleme kimyasalları kullanılıyor. Petek temizleme kimyasalları ile daha basit, hızlı ve etkili bir temizlik yapılmış olur.

Petek bakım ve temizleme kimyasalları, tesisat suyuna karıştırılarak kullanılır. Kireç önleyici ve temizleyici türleri vardır. Petek bakım ve temizleme kimyasalları fiyatları bir çok farklı markaya göre değişir. 30 LT ambalaj içerisindeki petek temizleyici fiyatı ortalama 400 TL civarındadır. Temizleme kimyasalının 1 litre kullanımı, 6-7 petek temizliği için yeterli gelmektedir.

Yüzde 30’a Varan Enerji Tasarrufu Sağlayın

Petek bakımı ve temizliği zahmetli bir iş olduğundan bu hizmeti profesyonel olarak veren firmalar bulunmaktadır. Sunulan petek bakımı ve temizliği fiyatları , firmadan firmaya değişmek ile beraber genelde petek başına ücretlendirilir.3 ile 6 adede kadar olan petek temizliği fiyatı yaklaşık olarak 200 TL’dir. Petek sayısı arttıkça ödemeniz gereken miktar da artar. Kombi bakımlarınızı apartman sakinleri ile birleşerek veya bir komşunuz ile ortak yaptırmak isterseniz, firmaların sunduğu özel kampanya ve indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Kombi tesisatı bakımlarınızı ve petek temizliği yaptırarak %30’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Hem kış aylarında ekonomi sağlamak hem de kombinizi uzun yıllar kullanmak için bakımlarınızı profesyonel ekiplere yaptırmanızı öneririz.